Lokala nyheterLokala föreningsnyheterPolisen Skåne

Tidningen Allt om Osby.

Nyheter från Allt om Osby/Göinge/Älmhult

Allt om Osby 2019-02-19
Orienterare söker husrum inför 10MILA
Förberedelserna inför 10MILA i Östra Göinge i slutet av april intensifieras alltmer och FK Göingarna jobbar på bred front för att göra detta till en minnesvärd fest för såväl besökande orienterare, Glimåkraborna och Ös...

Allt om Osby 2019-02-19
Stor uppslutning för PRO Knislinge
När Knislinge PRO-förening höll sitt månadsmöte i februari hade hela 125 mötesdeltagare slutit upp. Av dessa var hela elva stycken nya medlemmar som hälsades extra välkomna. Föreningens ordförande Kenneth Nilsson inled...

Allt om Osby 2019-02-19
Fryshuset; en mötesplats för kreativa ungdomar
Sedan hösten 2018 har den centralt placerade gröna villan i Broby blivit “Fryshuset”. Moder-verksamheten finns i Stockholm och är en organisation som arbetar genom att låta ungas passioner komma till liv och utvecklas....

Allt om Osby 2019-02-19
Hallå Där…
Oscar Nilsson, ekonomichef i Östra Göinge kommun Hur länge har du varit ekonomichef? Fyra år och någon månad. Vad var det som gjorde att du ville bli ekonomichef? Den kommunala verksamheten är oerhört intressant att ar...

Allt om Osby 2019-02-19
Upplysning och belysning på årets VITA LUX
Fredagen den 8 februari hölls det årliga ljusprojektet VITA LUX på Kulturhuset Vita skolan i Broby. Årets variant, Vita LUX:orientering, belyste hur ljus har lyst upp våra hem och hur ljus har gestaltat sig i konsten. ...

Allt om Osby 2019-02-19
Alla kan läsa på Komvux!
Ett av de ämnen som vi erbjuder på Komvux i Osby är historia. Att läsa historia är att lära sig förstå världen och att förundras över allt märkligt som faktiskt har hänt. Varför har vi nummer på alla hus? Hur blev det ...

Allt om Osby 2019-02-19
Vill du vara med i vårt gäng?
IFK Osby söker just nu personer som vill engagera sig i vår förening. Vår ungdomssektion växer pga ökat intresse. Vi planerar nu också för att ta emot våra yngsta stjärnor i fotbollsskolan. Vi behöver därför fler hände...

Allt om Osby 2019-02-19
Osby Rotaryklubb
En human organisation som stöttar samhället Allt om Osby träffade Erling Paulsson, som är ordförande i drogprojektet och Bengt Larsson som sitter med i projektet i Osby Rotaryklubbs regi. Det var förresten Bengt Larsso...

Allt om Osby 2019-02-19
Osbys Kommunfullmäktige
Allt om Osby var på årets första Kommunfullmäktigemöte som hölls den 11 februari. Platsen är alltid densamma sedan några år tillbaka, nämligen Parkskolans matsal. Klockan 18:30 börjar alltid sammanträdet och brukar påg...

Allt om Osby 2019-02-19
Hallå Där…
Gunnar Elvingsson, Ekonomichef i Osby kommun Osby kommun har sedan i maj ifjol en ny ekonomichef som heter Gunnar Elvingsson. Gunnar har haft olika kommunala uppdrag i Bromölla, Östra Göinge, Hässleholm, Kristianstad, ...